Wczesna zazdrość u dzieci, to cykl artykułów Leszka Kulaszewicza, który ukazuje się każdego miesiąca w magazynie Misja 52. Zapraszamy do lektury trzeciej części:

Używaj relacji Mama – Tata i Rodzice – Dzieci

Okazujcie sobie czułość. Jeżeli tata bierze na kolana mamę i ją przytula, to wysyła dziecku jasny sygnał, że mama nie należy do niego, że musi się nią podzielić. To pierwszy i najważniejszy cios w pępowinę, która nie powinna być odcinana, lecz stopniowo osłabiana aż sama uschnie i się skruszy. Ojciec w oczach dziecka jest postacią pozytywną, a mimo to „wykrada” mu mamę. Podzielić się mamą i zyskać zamiast stracić – oto co zajść powinno w głowie dziecka. Jawna miłość pomiędzy rodzicami to naturalny sposób budowania pozytywnej symboliki poszerzania się platformy własności w rodzinie.

Zwracajcie uwagę na obecność nowej osoby w rodzinie. Posadźcie dziecko między sobą i np. liczcie do czterech (jeżeli to drugie dziecko i nie bliźniaki) pokazując kolejne osoby z tą w brzuchu włącznie. Możecie też, zależnie od wieku, kupić odznaki z obrazkami i napisami: Mama, Tata, Marta, Antoś (albo „dzidzia”, „bobas”, itp.). Mama nosiłaby dwie.

Odwiedzajcie inne rodziny, gdzie są małe dzieci. Stworzycie szansę do obserwacji. Pokazujcie dziecku bawiące się rodzeństwa i tłumaczcie, że u was też tak będzie. Postaraj się, aby dziecko miało jakieś dobre doświadczenia z kontaktami z innymi dziećmi – niech inne dzieci dobrze mu się kojarzą. Wybierajcie się także na spotkania lub zajęcia dla rodziców z dziećmi. Postaraj się, aby kontakty z innymi dziećmi kojarzyły się dobrze – z zabawą, przygodą, muzyką, itp..

Bierz na ręce obce dzieci. Okazuj im czułość po czym okazuj jej jeszcze więcej swojemu dziecku biorąc na ręce i poświęcając uwagę. Pokazuj mu, że inne dziecko w pobliżu nie zmienia nic w Twoim stosunku do niego, wręcz przeciwnie. Niech dziecko oswaja się z widokiem mamy kochającej jeszcze kogoś oprócz niego, a nie zamiast.

Bawcie się w rodzinę. Kup całe rodziny np. zwierzątek i aranżuj sytuacje, które niebawem będą miały miejsce w Waszym domu.

Kup książeczki i bajki poruszające temat rodziny, rodzeństwa i małych dzieci. Niech dziecko wręcz zacznie się zastanawiać dlaczego jest jedynakiem. Niech samo zapragnie mieć brata lub siostrę.

Pokaż zdjęcia z czasów kiedy to jego się spodziewaliście. Niezależnie od wieku – zrozumie więcej niż myślisz. Pokazuj książeczki i obrazki o ciąży i porodzie. Niech wie, że Twój brzuch nie będzie duży zawsze, że ktoś tam jest w środku i że jest super, że lubi się bawić.

Kup kangura z maluchem w torbie lęgowej. Chyba nic lepiej nie zobrazuje sytuacji ciąży i porodu. Kup też lalkę-niemowlę i demonstruj czynności opieki nad nią. Nawet chłopcu – nie musi chcieć się nią bawić, ale będzie się przyglądał jak Ty się z nią obchodzisz. Opowiadaj i pozwalaj uczestniczyć. Pokazuj jak ma się obchodzić i nie wrzucaj tej lalki potem do innych zabawek. Niech to będzie zabawa, którą polubi. Zwracaj uwagę, że on jest duży, a lalka malutka – pozwól mu być z tego dumnym i posmakować przywilejów z tym związanych. Dziewczynka niech poczuje się mamą.

Jeżeli się modlisz z dzieckiem, to dziękujcie Bogu za braciszka albo siostrzyczkę. Niech starsze dziecko zorientuje się, że coś dostaje, a nie traci.

PRZEWIDYWANIE I WYPRZEDZANIE FAKTÓW

Przygotuj się na różne scenariusze…

Czytaj dalej >>

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz za darmo "Kalendarz Małżeński" oraz prenumeratę magazynu Misja52 co miesiąc na maila.

Dziękujemy za zapisanie się do Newsletter Misja52