Czas z dzieckiem to rubryka, w której znajdziesz wiele inspiracji do twórczego rozwoju swoich dzieci.

Marta Nosek

Wiele lat temu oglądałam film w reżyserii Roberto Benigni pt. Życie jest piękne. Próba zachowania normalności w obecnej sytuacji, wyjdzie wszystkim na dobre. Oczywiście zastosujmy się do zaleceń, jednocześnie starając się uchronić najmłodszych, najstarszych i najsłabszych.  Co możemy zrobić w domu? Np. wykonać króliczka.

Potrzebujemy:

  • skarpetki (ja użyłam najmniejszą jaką posiadam),
  • odrobinę ryżu (lub innego wypełniacza),
  • kawałek sznurka (tasiemka może być pięknym dodatkiem),
  • flamaster.

 

Do skarpetki nasypujemy ryż, następnie przewiązujemy ją w dwóch miejscach, niejako formując głowę i tułów. Rozcinamy górę na dwie części – będą to nasze uszy – delikatnie je przycinamy, nadając odpowiedni kształt. Między głową a tułowiem można przewiązać ozdobną tasiemkę. Rysujemy oczka, pyszczek i gotowe. Prawda, że proste? Jestem przekonana, że potrzebne produkty każdy ma w domu. Z racji tego, że propozycja wykonania ozdoby świątecznej jest bardzo prosta podsyłam także listę kilku innych zabaw, które mogą pomóc w spędzeniu wspólnie czasu.

Co do czego:

Ułożyć na stole nożyczki, kartkę, klej, długopis i pobawić się w zadawanie pytań typu: Czym skleimy kartkę? Czym przetniemy? Czym napiszemy? I tak dalej.

Stare dobre „ciepło- zimno”:

Schowanie kilku przedmiotów i zabawa w “ciepło-zimno”, używanie słów “pod”, “za tobą” – aby pomóc dziecku w zlokalizowaniu schowanych rzeczy (aby było bardziej atrakcyjnie, dziecko może dostawać za każdy odnaleziony przedmiot np. naklejkę). Jest to idealna forma zabawy dla 3 latka.

Wspólnie łatwiej:

zapytać dziecko czy chciałby na jeden wieczór zostać prawdziwym kelnerem – prosić o pomoc używając krótkich poleceń. Np. Proszę podaj mamie łyżkę, proszę połóż tę zabawkę na półce etc. I chwalić, chwalić, chwalić.

Zabawy dla dzieci w domu i Coś z niczego:

Zrobienie „nowego” przedmiotu z pudełka po butach, np. samochodu, domu, pilota do telewizora, skrzyni skarbów itp. Można dodatkowo przygotować się do tej zabawy. To znaczy jak robimy skrzynie to udajemy piratów – załóżmy opaski na oko, jak samochód to wybierzmy model i z Internetu wydrukujmy nazwę auta i np. rejestrację. Świetny pomysł zabawy dla dzieci w domu!

Butelka pełna czasowników:

do pustej butelki wrzucić karteczki z różnymi czasownikami (np. skakać, tańczyć). Poprosić dziecko o losowanie po jednym, mama czyta na głos i wspólne wykonujecie daną czynność.

Dziecko jak prawdziwy akrobata:

Schodzenie po schodach z trzymaniem w ręku łyżeczki z kuleczkami z papieru. Dziecku należy wytłumaczyć, że powinno tak zejść, aby żadnej nie zgubić.

Marta Nosek

Autorka rubryki 'Czas z Dzieckiem’ w magazynie Misja 52

Przejdź do magazynu

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz za darmo "Kalendarz Małżeński" oraz prenumeratę magazynu Misja52 co miesiąc na maila.

Dziękujemy za zapisanie się do Newsletter Misja52