Wakacje minęły szybciej, niż mogłoby się wydawać – przynajmniej ja mam takie odczucia. Ufam, że udało Wam się złapać trochę słońca i załadować baterie na nadchodzącą piękną złotą jesień i zimę, która, jak mówią słowa piosenki, lubi dzieci najbardziej na świecie.

Oprócz wielu zabaw na zewnątrz, które testowałam w lipcu i sierpniu, znalazłam też kilka do wykorzystania w pomieszczeniu, szczególnie przydały się w momencie załamania pogody.
Wiele chwil upłynęło nam na obserwacji tego co jest obok. Podziwialiśmy kamienie, muszelki. Zaczęliśmy uczyć się rozpoznawania drzew i marek samochodów. Uwagę też przykuł proces sadzenia ogórków (później nawet ich jedzenia), zbieraniu owoców i robieniu z nich przetworów oraz nauki samodzielności i pomagania w podstawowych pracach domowych. Do segregacji skarpet, układania książek, sprzątania, wycierania blatu, przynoszeniu pieluszek, dołączyło rozkładanie sztućców przez naszego 3,5 latka. Młodszy ma jeszcze czas ale, śmieję się, że lekko mieć nie będzie.

Dziś przychodzę do Was z propozycją zabawy, która uaktywni spostrzegawczość u maluchów. Można ją dowolnie modyfikować. Sprawdzi się na zewnątrz jak i w pomieszczeniu. Jest też fantastyczną pomocą w nauce kolorów, cyferek, literek itp.

Młodsze dzieci będą potrzebowały naszego wsparcia i/lub towarzystwa, dzieci czytające mogą swobodnie same udać się na takie ‘tropienie, polowanie’. Do tej zabawy potrzebujemy kartkę papieru oraz coś do pisania. Ja podzieliłam kartkę na dziewięć i posiłkując się zabawą, którą często gościła w przedszkolu w Londynie, wypisałam to wszystko co chciałam aby młody znalazł. Oczywiście tu jest absolutna dowolność. Kartkę dałam synkowi i po krótkim wytłumaczeniu, po kolei mówiłam mu co ma znaleźć. Czasem musiałam coś dopowiedzieć, wyjaśnić, ale chyba mu się podobało. Będę na pewno z niej jeszcze wiele razy korzystać, mam nadzieję, że Wam także przypadnie do gustu.

Marta Nosek – Autorka rubryki 'Czas z Dzieckiem’ w magazynie Misja 52, w której dzieli się twórczymi pomysłami na ciekawe zabawy.

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz za darmo "Kalendarz Małżeński" oraz prenumeratę magazynu Misja52 co miesiąc na maila.

Dziękujemy za zapisanie się do Newsletter Misja52