Czas z dzieckiem to rubryka, w której znajdziesz wiele inspiracji do twórczego rozwoju swoich dzieci.

Maria Włodarczak

Czas z dzieckiem w czasie epidemii to zadanie, które chcemy wykonać na sto procent. Nie mając do wyboru opcji spędzania czasu w miejscu publicznym – parku, kinie czy basenie, posiłkujemy się własnymi mieszkaniami, domami, balkonami czy podwórkami. Niektórzy szczęśliwcy może są teraz na odludnych wsiach lub na działce, jednak większość rodziców musi zagospodarować czas we względnym zamknięciu.

Pamiętajmy – spacery w odosobnione miejsca są ok! Jeśli jednak nie mamy do nich jak dojechać albo chcemy zostać w pobliżu domu – róbmy to, na co ma ochotę nasze dziecko. Podążajmy za nim. Już od najmłodszego do nastolatka obowiązki domowe można przestawić jako wspólną zabawę. Małego brzdąca zaangażować do wrzucania prania do pralki przy dźwiękach muzyki, a nastolatka spokojnie można poprosić o ugotowanie obiadu dla całej rodziny dokładnie takiego, na jaki on ma ochotę. Obowiązki to jedno, zabawa drugie – można powiedzieć. Zacznijmy od najprostszych – muzyka i filmy / bajki. Zróbmy sobie dyspensę od wyrzutów sumienia jeśli chodzi o bajki. Niech dzieci spędzają czas tak jak lubią, gdy są odcięci od rówieśników. Z rodzicami jak najbardziej może być super, ale wiadomo – każdy tęskni za przyjaciółmi. Dużo tańczmy do dziecięcej i nie tylko muzyki. Na czas kwarantanny telewizja i Internet oferują bardzo dużo ciekawych rzeczy – spektakle teatralne, operowe, oglądanie muzeum on-line, darmowe dostawy np. książek dla dzieci. Szukajmy w Internecie, na pewno każdy odnajdzie coś dla siebie.

Wspólne czytanie, opowiadanie historii czy granie w planszówki to zawsze dobra opcja a nie tylko w tym okresie. Siedząc w domu z kubkiem herbaty chyba każdy lubi zagrać z domownikami w grę dla wszystkich. Dla uzdolnionych i wszystkich innych  – wszelkie zabawy plastyczne. Rysowanie, malowanie, ciastolina własnoręcznie zrobiona (przepis wszędzie w Internecie!) czy zabawy sensoryczne. Fajnym pomysłem podpatrzonym u internetowych koleżanek jest robienie na czas kwarantanny dni tematycznych – np. czwartek jest Dniem Fotografii. Cały dzień robimy zdjęcia. Aparatami, telefonami. Oglądamy albumy. Przeglądamy zdjęcia w czasopismach. Dobrze jest przygotować się na taki dzień teoretycznie, żeby móc bez problemu odpowiedzieć na różne pytania dzieci nt. np. fotografii. Nauka dla dzieci i dla nas.

Pamiętacie bazę z dzieciństwa? Zróbmy ją. I namiot. I zwierzątka z cieni przed spaniem. Dużo się przytulajmy i pijmy kakao. Zadbajmy przede wszystkim o relację. Taki czas jest trudny, ale dla naszej rodziny może okazać się niezwykle owocny. Jeśli wykorzystamy go dobrze, nasze dzieci będą wspominać do lepiej niż niejeden obóz narciarski za granicą. Sport – jasna sprawa. Jeśli nie mamy podwórka żeby pograć w piłkę (nie ma dużych mrozów – do roboty!) ćwiczmy z dziećmi w domu. Jeśli z ćwiczeniami jest nam nie po drodze – wykorzystajmy do tego taniec, lub specjalnie aplikacje dla dzieci z zabawnymi ćwiczeniami do żywej muzyki. Wszelkiego rodzaju wygibasy i kalambury mile widziane.

Nie dajmy się zwariować. Bądźmy ostrożni, ale nie zapominajmy także o psychicznym dobru naszej rodzinie, która to naprawdę może zyskać na tym czasie wspólnym.

Maria Włodarczak 

Autorka rubryki 'Czas z dzieckiem’ w magazynie Misja 52

 

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz za darmo "Kalendarz Małżeński" oraz prenumeratę magazynu Misja52 co miesiąc na maila.

Dziękujemy za zapisanie się do Newsletter Misja52