Jak wesprzeć kobietę w czasie porodu oraz jak przewijać i kąpać maluszka? Volha Kuśmierska z bloga Otulić Mamę przygotowała ebook: 40 dni po porodzie.

 

Małżeńska Gra Planszowa

Plansza z ciekawymi pytaniami i zadaniami

 

Ściągnij i zagraj >>>

Oto potrzeby i oczekiwania kobiet w połogu:

 

Tak samo jak przy porodzie, w połogu ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Jako głowa rodziny odpowiadasz za to, czy twoja żona czuję się bezpiecznie na wszystkich poziomach. Musi być pewna, że jej nie opuścisz, nawet pomimo tego, jak bardzo zmieni się jej ciało po porodzie.

 

Najważniejszą, podstawową potrzebą kobiety w połogu jest odpoczynek w pozycji leżącej. Twoje zadanie to umożliwienie żonie wraz z maluszkiem spędzenia tych pierwszych, minimum 6 dni, w łóżku. W następnych tygodniach jest to także bardzo ważne, by kobieta maksymalnie dużo przebywała w łóżku. W takich chwilach powinieneś przejąć wiele obowiązków – troska o starsze dzieci, jeśli takowe są, zadbanie o gotowanie, czy dbanie o dom.

 

Każda świadoma kobieta, która wie jak ważny w jej życiu i w życiu całej rodziny jest połóg, będzie oczekiwała, że mąż weźmie urlop. Jeżeli mąż nie może wziąć urlopu, to będzie oczekiwała, że zapewni pomoc w domu – babcię, mamę, koleżankę lub kogoś innego, kto będzie się opiekował domem póki mama odpoczywa po porodzie.

 

Każda żona oczekuje, że po porodzie mąż będzie szczególnie czuły, miły i bardzo delikatny. Oczekuje, że będzie ją przytulał i całował, wypowiadał słowa uznania jej macierzyństwa i piękna mamy karmiącej.

 

Jeszcze przed porodem spróbujcie wspólnie zaplanować zabezpieczenie finansowe tak, aby żona nie musiała się o to martwić, ani też szybko wracać do pracy. Oszczędności pomogą wam wziąć, chociażby, urlop nieodpłatny dla męża po porodzie. Przy takiej decyzji zawsze wyliczcie sobie zyski godnego połogu. Odpowiedzcie na pytanie, co jest dla Was bardziej wartościowe: dodatkowe dni pracy czy zdrowie żony i dobre samopoczucie całej rodziny?

 

Każda kobieta po urodzeniu dziecka bardzo pragnie troski – szczególnie w sytuacji kiedy, na przykład, potrzebujesz wyjść z domu. Zatroszcz się, aby ona nie musiała wstawać. Picie i jedzenie, ubranka, pieluszki – wszystko niech będzie blisko łóżka mamy z dzieckiem.  Dobrze kiedy Wasz dom jest w miarę posprzątany, tak aby nie frustrować odpoczywającej mamy i podawać jej pomysłu, że już czas zająć się domem. Czas połogu to świetny czas na trening w rozwieszaniu prania, szczególny czas przygód i wyjść ze starszymi dziećmi, tak aby i one nie czuły się zaniedbane.

 

Oczekuje, że mąż weźmie na ręce maleństwo jeśli jest niespokojne przy piersi mamy. Często bywa tak, że maluszka coś męczy i po prostu mamy i piersi nie wystarczą. Wtedy potrzebne są pewne, silne ręce taty, który łatwo uspokoi dziecko.

 

Oczekuje, że mąż ochroni ją od niepotrzebnych kontaktów, od gości, od smutnych nieprzyjemnych wiadomości ze świata. Połóg jest wyjątkowym czasem dla mamy, maluszka i całej rodziny. Ten czas nigdy się nie powtórzy, dlatego warto ograniczyć kontakty aby nic nie przeszkadzało i nie zakłócało tej harmonii. Goście i rozmawianie przez telefon zostawmy na później, kiedy mama i maluszek będą czuły się na siłach. Przez pierwsze 6 tygodni ograniczmy liczbę gości, którzy chcą po prostu przyjść i pogratulować. W zamian, z radością przyjmijmy gości, którzy chcą przyjść i pomóc w domu, przynieść  gotowe jedzenie, czy zrobić masaż mamie.

 

No właśnie masaż! Każda mama ucieszy się z masażu. Mąż może na przykład zrobić masaż pleców, gdyż długie karmienie, często w niewygodnej pozycji, powoduje bóle pleców. Masaż stóp, nóg, dłoni – wszystko wchodzi w grę. Potraktowana z miłością żona odpłaci tym samym i tobie w ciężkich momentach twojego życia. Zacznij dawać dobry przykład.

 

Żona oczekuje, że miłość małżeńska wróci wtedy, kiedy ona o tym zdecyduje. Następuje to najczęściej kiedy jej ciało odczuje, że się zregenerowało. Jeżeli byłeś przy porodzie, to widziałeś trud i wyobrażasz sobie jak czuje się jej ciało. Potrzeba czasu, by rany w pochwie i kroczu się zagoiły, a ona zregenerowała. Uwierz mi, że twoja żona napełniona troską i miłością w połogu będzie chciała jak najszybciej obdarować ciebie swą miłością, ale na pewno nie odbędzie się to wcześniej niż 6 tygodni po porodzie. Jest to minimalny czas wstrzemięźliwości. Pierwsza miłość po porodzie ma być szczególnie delikatna i całkiem możliwe że krocze będzie potrzebowało dodatkowego nawilżenia. Świetnie sprawdza się w tym olej kokosowy.

 

Po przeczytaniu tego tekstu jestem pewna, że jesteś świetnie przygotowany i staniesz na wysokości swego zadania. Więcej inspiracji znajdziesz na moim blogu www.otulicmame.pl

 

E-book: 40 dni po porodzie

Pobierz E-Book: 40 dni po prorodzie >>

 

 

Volha Kuśmierska

Położna i doula. Wspiera kobiety na każdym etapie macierzyństwa. Prowadzi blog Otulić Mamę – projekt na rzecz odrodzenia kultury poporodowej.

 

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz za darmo "Kalendarz Małżeński" oraz prenumeratę magazynu Misja52 co miesiąc na maila.

Dziękujemy za zapisanie się do Newsletter Misja52