Władca Pierścieni jako inspiracja dla małżeństw? Czemu nie.

Jest jedna genialna scena w adaptacji filmowej Petera Jacksona „Władca Pierścieni: Powrót Króla”, gdy Gandalf  i król Theoden rozmawiają z pokonanym Sarumanem. Scena ta dostępna jest tylko w wersji rozszerzonej i należy się wielki ukłon dla reżysera za sposób, w jaki ją przedstawił. Gandalf rozmawia z przegranym i uwięzionym na szczycie wieży  Sarumanem, próbując wyciągnąć od niego informacje. Wtedy, zza pleców Sarumana wyłania się Grima, zdrajca z Rohanu. Zauważa go Theoden, który wcześniej był przez Grimę zniewolony i manipulowany.  Patrzy w górę krzycząc:

– Grima! Nie musisz za nim podążać! Nie zawsze byłeś taki jak teraz,  byłeś Mężem Rohanu! Zejdź na dół!

Początkowo wydaje się, że Grima z pokorą przyjmie wyciągniętą dłoń króla, jednak tu wtrąca się Saruman. Zwraca się bezpośrednio do Theodena, uderzając w jego najczulsze punkty:

– Mąż Rohanu? Czym że jest dom Rohanu, jak nie stajnią pełną pijackich burd, gdzie szczury tarzają się po podłodze z psami. Zwycięstwo w Helmowym Jarze nie należało do Ciebie! Jesteś tylko małym synem większych potomków.

Wtedy ma miejsce jedna z piękniejszych scen filmu. Król Theoden wysłuchuje tych wszystkich oszczerstw, po czym totalnie ignorując Sarumana, zwraca się bezpośrednio do Grimy spokojnym, pełnym nadziei głosem:

– Grima, zejdź na dół. Uwolnij się od niego!

Ten jednak postanowił najpierw zabić Sarumana, przez co sam również zginął. Gdyby zszedł, przywrócony zostałby mu honor i ponownie stanąłby u boku króla.

 

Mąż vs Żona

 

Wdzięczny jestem reżyserowi, że w taki właśnie sposób pokazał tą scenę. Ileż to kłótni i awantur można by uniknąć w małżeństwach, gdyby żona powiedziała z czułością do męża:

– Nie zawsze byłeś taki jak teraz, byłeś mężem honoru! Ja wiem, że to zło teraz przez Ciebie przemawia, proszę, uwolnij się od niego! Nie musisz za nim podążać!

Gdyby mąż, po usłyszeniu takich słów, nie kombinował, ale przyjął je na klatę i po prostu „zszedł na dół”, prawdopodobnie byłoby po kłótni. I działa to w obie strony.

Zadanie

Przypomnij sobie o tych słowach z Władcy Pierścieni, gdy będzie sytuacja „podbramkowa” z żoną. Przeczytaj  także 1 List św. Piotra 5, 6-11 i postępuj według tych słów.

Artykuł pochodzi z trzeciego numeru miesięcznika Misja 52.

Kliknij na okładkę aby przeczytać całość

 

Bezpłatny e-magazyn Misja 52

 

Czy ten artykuł jest dla Ciebie przydatny? Możesz wesprzeć rozwój miesięcznika Misja 52 kupując jeden z dostępnych produktów. Przejdź do SKLEPU MISJA 52 >>>

 

Małżeńska Gra Planszowa

 

 

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz za darmo "Kalendarz Małżeński" oraz prenumeratę magazynu Misja52 co miesiąc na maila.

Dziękujemy za zapisanie się do Newsletter Misja52